Kim jestem?
Nazywam się Anna Magiera i jestem rodowitą Krakowianką. Od trzech lat mam niezwykła przyjemność opowiadać o moim mieście jako przewodnik i pokazywać je przyjezdnym turystom. Z wykształcenia i zamiłowania jestem magistrem historii sztuki, a także poszerzam swoje horyzonty doktoryzując się z historii.
Moje pasje i zainteresowania
Moją największą pasją jest szeroko rozumiana sztuka – malarstwo, architektura, muzyka, sztuki plastyczne i fotografia. To wszystko powoduje, że nie tylko uwielbiam oprowadzać po Krakowie, bo wciąż potrafi mnie czymś nowym zaskoczyć, ale także chętnie zwiedzam inne miasta i kraje. Podróżowanie poszerza wszystkie horyzonty – kulturę danego kraju, jego historię i oczywiście lokalną kuchnię.
Jestem przewodnikiem po Krakowie, ponieważ….
Jestem przewodnikiem po Krakowie, ponieważ bardzo lubię przekazywać ludziom różnego rodzaju ciekawostki na temat mojego miasta, od tych ogólnych – powszechnie znanych, po te niecodzienne, na wpół legendarne. Nie ma nic piękniejszego niż widzieć w oczach dzieci ekscytację, kiedy przechodzimy przez Smoczą Jamę, by zobaczyć ziejącą ogniem bestię, czy zdziwienie dorosłych, kiedy opowiadam im o żydowskim obrzędzie kaparot podczas zwiedzania Kazimierza.
Moje ulubione miejsce w Krakowie
„Któż wypowie twoje piękno Krakowie prastary…” pisał Adam Polewka, a ja podpisuję się pod tym obiema rękoma. Nie mam więc swojego ulubionego miejsca w Krakowie, bo nie potrafiłabym wybrać tylko jednego. Kto choć raz zobaczy Ołtarz Wita Stwosza w Kościele Mariackim, Dziedziniec Collegium Maius, czy Kaplicę Świętokrzyską w Katedrze na Wawelu, ten będzie mógł w pełni zrozumieć moje niezdecydowanie.
Języki, w jakich oprowadzam
Oprowadzam w języku polskim, ponieważ tym najlepiej władam.
Moje uprawnienia przewodnickie
- Przewodnik po Krakowie, certyfikat nr M/8/2017, uzyskany w „Stowarzyszenie Oświatowe Zamek Królewski w Krakowie”
- Przewodnik po Katedrze śś. Stanisława i Wacława na Wawelu oraz Muzeum Katedralnym, certyfikat nr K/78/2019, uzyskany w „Stowarzyszenie Oświatowe Zamek Królewski w Krakowie”
- Oddział Muzeum Krakowa Podziemia Rynku – wystawa stała „Śladem europejskiej tożsamości Krakowa – szlak turystyczny po Podziemiach Rynku”, certyfikat nr 043/2017
- Oddział Muzeum Krakowa Trasa Pamięci (Fabryka Emalia Oskara Schindlera – wystawa stała „Kraków – czas okupacji 1939–1945”, Apteka pod Orłem, Ulica Pomorska), certyfikat nr 026/2017
- dodatkowe szkolenia w Żydowskie Muzeum Galicja (wystawa stała)